Czy warto kupić dziecku butelkę z filtrem
Czy warto kupić dziecku butelkę z filtrem?
11 sierpnia, 2020
Jak używać butelki Dafi
Jak używać butelki Dafi?
17 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Czy woda z butelki filtrującej jest zdrowa?

Czy woda z butelki filtrującej jest zdrowa

Jak pokazują różne badania, coraz więcej Polaków przekonuje się do picia wody kranowej i nie boi się tego- co więcej, zaczynamy w końcu przekonywać się o tym, iż jest to zdrowe i wyraża dbałość o środowisko naturalne. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się dzbanki z filtrami oraz butelki filtrujące, a najbardziej znaną marką produkującą te akcesoria do wody jest polska marka Dafi. Zastanówmy się pokrótce co przefiltrować może filtr umieszczany w takich dzbankach i butelkach i czy używanie butelki Dafi na co dzień jest zdrowe.

Wyeliminuj ze swojej wody wszelkie zanieczyszczenia

Pracownicy stacji sanitarnych przekonują nas, iż woda płynąca w naszych kranach jest zupełnie czysta i nadaje się do picia z kranu nawet bez dodatkowego filtrowania. Oczywiście, że można pić taką wodę wprost nalaną do szklanki z ujęcia w kranie, ale pytanie- po co? Woda taka, choć zdatna do spożycia, wciąż jest zanieczyszczona tym, co przyniesie ze sobą płynąc przez cały system starych rur (np. rdzę czy piasek), jest chlorowana i znaleźć w niej można jeszcze bardzo wiele mikrozanieczyszczeń. Antidotum na takie zanieczyszczenia może być chociażby filtr węglowy, który stanowi główny składnik filtrów w butelkach oraz w dzbankach Dafi. Jakie właściwości ma węgiel aktywny?

Węgiel aktywny jest wprost niezwykłym materiałem filtracyjnym. Jego działanie polega na absorpcji, a więc na pochłanianiu zanieczyszczeń. Węgiel taki jest bardzo dobrze naładowany elektrododatnie, co sprawia, iż wszelkie zanieczyszczenia zatrzymują się na jego powierzchni. Głównym zadaniem węgla aktywnego, który zawarty jest w filtrach Dafi jest poprawa organoleptycznych właściwości wody kranowej, a więc jej smaku i zapachu, a także przejrzystości. Chlor, podchloryn i dwutlenek chloru są powszechnie wykorzystywane do dezynfekcji wody, a węgiel w filtrach idealnie sobie z nimi radzi, wychwytując je. Inne zanieczyszczenia, z jakimi świetnie radzi sobie filtr w butelkach to lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, benzen, radon, związki trihalogenometanu, niektóre metale ciężkie, a nawet cysty giardia, mętność czy pyłki. Jak więc widać, pijąc na co dzień wodę przefiltrowaną dodatkowo przez butelki i dzbanki, pijemy wodę w pełni zdrową, na bazie, której można z powodzeniem przygotowywać także posiłki- nawet dla niemowląt.

Bez szkodliwego bisfenolu A

To, że używanie butelki filtrującej Dafi jest zdrowe, wyraża się także w tym, iż tworzywo z jakiego wykonana jest butelka nie posiada w sobie szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A. Warto zwracać na to baczną uwagę przy zakupie jakichkolwiek przedmiotów, które będą stykały się z napojami lub z żywnością. Powinny one być od bisfenolu A wolne, by byłe bezpieczne- warto o to dbać zwłaszcza w kontekście dzieci i nastolatków, które będą korzystały z danej butelki czy pojemnika. Dla młodych organizmów bisfenol A jest szczególnie groźny. Okazuje się, że BPA oddziałuje m.in. na płodność, choroby metaboliczne i zaburza prawidłowy rozwój w wieku dziecięcym. Badania dotyczące dzieci i nastolatków również wskazują na powiązanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z ekspozycją na BPA.